CTS Electronic Components 741X163510JP
741X163510JP picture photo
Mfg. Part Number
741X163510JP
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 51 OHM 1506
Datasheet Download
741X163510JP.pdf
Availability of 741X163510JP
QUANTITY
741X163510JP Order Process
Ship out your order
Specifications of 741X163510JP
Internal Part NumberEIS-741X163510JP
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)51
Tolerance±5%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.156" L x 0.063" W (3.95mm x 1.60mm)
Height0.022" (0.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)741X163510JP
Related Links741X16, 741X163510JP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
741X163510JP Details Description
Related parts for 741X163510JP
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 150MHZ 100TQFP datasheet.pdf
DEMO MIFARE 4 TAG SETS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 650MA 1.72 OHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf