CTS Electronic Components 742C083271JP
742C083271JP picture photo
Mfg. Part Number
742C083271JP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 270 OHM 1206
Datasheet Download
742C083271JP.pdf
Availability of 742C083271JP
QUANTITY
742C083271JP Order Process
Ship out your order
Specifications of 742C083271JP
Internal Part NumberEIS-742C083271JP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information740-746 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series742
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)270
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric), Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)742C083271JP
Related Links742C08, 742C083271JP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
742C083271JP Details Description
Related parts for 742C083271JP
IC SNC FIFO MEM 64X36X2 120HLQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
FIBER ATTACH 1/1.3MM GRND SINGLE datasheet.pdf
CREE XP-E GREEN datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 10W DO213AB datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 5.1NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf
Single-Supply, 42 V System Difference Amplifier IC datasheet.pdf