CTS Electronic Components 742C083271JP
742C083271JP picture photo
Mfg. Part Number
742C083271JP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 270 OHM 1206
Datasheet Download
742C083271JP.pdf
Availability of 742C083271JP
QUANTITY
742C083271JP Order Process
Ship out your order
Specifications of 742C083271JP
Internal Part NumberEIS-742C083271JP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information740-746 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series742
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)270
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric), Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)742C083271JP
Related Links742C08, 742C083271JP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
742C083271JP Details Description
Related parts for 742C083271JP
HEX KEY SET W/HOLDER 9PC datasheet.pdf
IC REGISTERED TXRX 8BIT 24DHVQFN datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 100-240V PNL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
13+13 DIL HORIZ SHRD PIN HDR datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 1W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf