CTS Electronic Components 742C083332JTR
742C083332JTR picture photo
Mfg. Part Number
742C083332JTR
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 3.3K OHM 1206
Datasheet Download
742C083332JTR.pdf
Availability of 742C083332JTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
742C083332JTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 742C083332JTR
Internal Part NumberEIS-742C083332JTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series742
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)3.3k
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric), Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)742C083332JTR
Related Links742C08, 742C083332JTR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
742C083332JTR Details Description
Related parts for 742C083332JTR
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
Crystal 4.0960MHz 30ppm 20pF 120 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT IDT 14POS 1.27MM GOLD datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 410MW SOD123 datasheet.pdf