CTS Electronic Components 742C083390JTR
742C083390JTR picture photo
Mfg. Part Number
742C083390JTR
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 39 OHM 1206
Datasheet Download
742C083390JTR.pdf
Availability of 742C083390JTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
742C083390JTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 742C083390JTR
Internal Part NumberEIS-742C083390JTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)39
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)742C083390JTR
Related Links742C08, 742C083390JTR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
742C083390JTR Details Description
Related parts for 742C083390JTR
RES 1.2K OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 280MA 520 MOHM datasheet.pdf
CROSS FITTING 4WAY BLACK 2X2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 390MA 1 OHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf