CTS Electronic Components 742C083514JP
742C083514JP picture photo
Mfg. Part Number
742C083514JP
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 510K OHM 1206
Datasheet Download
742C083514JP.pdf
Availability of 742C083514JP
QUANTITY
742C083514JP Order Process
Ship out your order
Specifications of 742C083514JP
Internal Part NumberEIS-742C083514JP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information740-746 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package5,000
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)510k
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)742C083514JP
Related Links742C08, 742C083514JP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
742C083514JP Details Description
Related parts for 742C083514JP
CONN HEADER .100" 16POS DUAL TIN datasheet.pdf
CONN HOUSING 2.5MM 5POS datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.93V SOT23-5 datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 8TH 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
WR-WTB DIE SET FOR 600003 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 120 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HDR 43POS 2MM SMD R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf