CTS Electronic Components 742C163102JTR
742C163102JTR picture photo
Mfg. Part Number
742C163102JTR
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 1K OHM 2506
Datasheet Download
742C163102JTR.pdf
Availability of 742C163102JTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
742C163102JTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 742C163102JTR
Internal Part NumberEIS-742C163102JTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series742
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±5%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2506, Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.252" L x 0.063" W (6.40mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)742C163102JTR
Related Links742C16, 742C163102JTR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
742C163102JTR Details Description
Related parts for 742C163102JTR
CONN RECEPT 20POS R/A MALE DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 26POS .050" SLD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 210MSPS DUAL 72-QFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 75A D2PAK datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 0.018 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 220MA 1.7 OHM datasheet.pdf