CTS Electronic Components 742C163224JP
742C163224JP picture photo
Mfg. Part Number
742C163224JP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 220K OHM 2506
Datasheet Download
742C163224JP.pdf
Availability of 742C163224JP
QUANTITY
742C163224JP Order Process
Ship out your order
Specifications of 742C163224JP
Internal Part NumberEIS-742C163224JP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information740-746 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series742
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)220k
Tolerance±5%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2506, Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.252" L x 0.063" W (6.40mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)742C163224JP
Related Links742C16, 742C163224JP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
742C163224JP Details Description
Related parts for 742C163224JP
IC FPGA 166 I/O 240HQFP datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
VOLT DETECT IC CMOS 3.8V TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 380V 16A CHASSIS datasheet.pdf
RES SMD 1.54 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MINITEK HDR HORIZONTAL SMT datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 48W datasheet.pdf