CTS Electronic Components 742C163331JTR
742C163331JTR picture photo
Mfg. Part Number
742C163331JTR
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 330 OHM 2506
Datasheet Download
742C163331JTR.pdf
Availability of 742C163331JTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
742C163331JTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 742C163331JTR
Internal Part NumberEIS-742C163331JTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)330
Tolerance±5%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.252" L x 0.063" W (6.40mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)742C163331JTR
Related Links742C16, 742C163331JTR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
742C163331JTR Details Description
Related parts for 742C163331JTR
TRANS PREBIAS PNP 100MW SSSMINI3 datasheet.pdf
ADM60T/AE60G/ADM60T datasheet.pdf
RES 510K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SNGL LOW-PWR 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.2A 4WLCSP datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CORE MODULE CM7200 datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS M6 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf