Qualtek Electronics Corp. 742W-15/04
742W-15/04 picture photo
Mfg. Part Number
742W-15/04
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
OUTLET IEC-320 MOD C-13 2.8MM
Datasheet Download
742W-15/04.pdf
Availability of 742W-15/04
QUANTITY
742W-15/04 Order Process
Ship out your order
Specifications of 742W-15/04
Internal Part NumberEIS-742W-15/04
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsIEC Connector Designations
RoHS InformationCertificate of Declaration RoHS
Featured ProductAC Receptacles
PCN Assembly/OriginVDE to TUV 07/Jul/2015
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Series742W
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-2-2/F (C14 Variant)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL15A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseNo
Number of Positions3 per connection (2)
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 32.50mm x 48.30mm
Panel Thickness0.059" (1.50mm)
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)742W-15/04
Related Links742W-, 742W-15/04 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
742W-15/04 Details Description
Related parts for 742W-15/04
IC TXRX RS485/422 5V ESD 14SOIC datasheet.pdf
CABLE SMA QC-PLUG RG-316DS 36" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 7.96K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE U 3.6UH N27 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 445MA 1 OHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 100V 1.25A SOD57 datasheet.pdf