CTS Electronic Components 742X083222J
742X083222J picture photo
Mfg. Part Number
742X083222J
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 2.2K OHM 1206
Datasheet Download
742X083222J.pdf
Availability of 742X083222J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
742X083222J Order Process
Ship out your order
Specifications of 742X083222J
Internal Part NumberEIS-742X083222J
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series742
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)742X083222J
Related Links742X0, 742X083222J Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
742X083222J Details Description
Related parts for 742X083222J
IC REG LDO 3V 0.3A SOT89R-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf