CTS Electronic Components 743C043101JP
743C043101JP picture photo
Mfg. Part Number
743C043101JP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 2 RES 100 OHM 1008
Datasheet Download
743C043101JP.pdf
Availability of 743C043101JP
QUANTITY
743C043101JP Order Process
Ship out your order
Specifications of 743C043101JP
Internal Part NumberEIS-743C043101JP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information740-746 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series743
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Number of Resistors2
Number of Pins4
Power Per Element100mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008, Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.100" L x 0.079" W (2.54mm x 2.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)743C043101JP
Related Links743C04, 743C043101JP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
743C043101JP Details Description
Related parts for 743C043101JP
CAP ARRAY 390PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH 2XSPST 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN FFC TOP 45POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 25NS 24SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 5-HVSOF datasheet.pdf
REFERENCE DESIGN LINKSWITCH-PL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf