CTS Electronic Components 743C043104JPTR
743C043104JPTR picture photo
Mfg. Part Number
743C043104JPTR
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 2 RES 100K OHM 1008
Datasheet Download
743C043104JPTR.pdf
Availability of 743C043104JPTR
QUANTITY
743C043104JPTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 743C043104JPTR
Internal Part NumberEIS-743C043104JPTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information740-746 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series743
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±5%
Number of Resistors2
Number of Pins4
Power Per Element100mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008, Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.100" L x 0.079" W (2.54mm x 2.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)743C043104JPTR
Related Links743C043, 743C043104JPTR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
743C043104JPTR Details Description
Related parts for 743C043104JPTR
IC INV SCHMITT TRIGGER 5TSSOP datasheet.pdf
CONN TAB HOUSING 8POS .250 datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 1825 datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONN 1.6/5.6 JACK 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 10POS VERT 10MM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 12-14 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES 6.65M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
P&S 3P4W 20A/3P 250V PLUG WTRT datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf