CTS Electronic Components 743C043224JP
743C043224JP picture photo
Mfg. Part Number
743C043224JP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 2 RES 220K OHM 1008
Datasheet Download
743C043224JP.pdf
Availability of 743C043224JP
QUANTITY
743C043224JP Order Process
Ship out your order
Specifications of 743C043224JP
Internal Part NumberEIS-743C043224JP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information740-746 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series743
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)220k
Tolerance±5%
Number of Resistors2
Number of Pins4
Power Per Element100mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008, Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.100" L x 0.079" W (2.54mm x 2.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)743C043224JP
Related Links743C04, 743C043224JP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
743C043224JP Details Description
Related parts for 743C043224JP
FIXED IND 3.9UH 505MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 73V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.8A 67 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 2MM VERT SMD GOLD datasheet.pdf
PUNCH RD 1.110 3/4"COND datasheet.pdf
MICRO 25C P 20" RBW JACKP NI datasheet.pdf
MKP 0.47UF 5% 2500VDC DRAWING T8 datasheet.pdf