CTS Electronic Components 743C043471JPTR
743C043471JPTR picture photo
Mfg. Part Number
743C043471JPTR
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 2 RES 470 OHM 1008
Datasheet Download
743C043471JPTR.pdf
Availability of 743C043471JPTR
QUANTITY
743C043471JPTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 743C043471JPTR
Internal Part NumberEIS-743C043471JPTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information740-746 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series743
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)470
Tolerance±5%
Number of Resistors2
Number of Pins4
Power Per Element100mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008, Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.100" L x 0.079" W (2.54mm x 2.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)743C043471JPTR
Related Links743C043, 743C043471JPTR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
743C043471JPTR Details Description
Related parts for 743C043471JPTR
ENCODER OPT 180LPI LINEAR 3.3V datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 7.62MM BLACK datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
381 TB SOCKET datasheet.pdf
FLEXLITE CABLE STRANDED datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 5A TO220FN datasheet.pdf