CTS Electronic Components 743C083181JTR
743C083181JTR picture photo
Mfg. Part Number
743C083181JTR
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 180 OHM 2008
Datasheet Download
743C083181JTR.pdf
Availability of 743C083181JTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
743C083181JTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 743C083181JTR
Internal Part NumberEIS-743C083181JTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)180
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element100mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2008, Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.200" L x 0.079" W (5.08mm x 2.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)743C083181JTR
Related Links743C08, 743C083181JTR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
743C083181JTR Details Description
Related parts for 743C083181JTR
RES 0.15 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.12A 8TDFN datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
VARISTOR 610V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
7+7 DIL MALE SMT HORIZ CONN datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf