CTS Electronic Components 743C083272JTR
743C083272JTR picture photo
Mfg. Part Number
743C083272JTR
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 2.7K OHM 2008
Datasheet Download
743C083272JTR.pdf
Availability of 743C083272JTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
743C083272JTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 743C083272JTR
Internal Part NumberEIS-743C083272JTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series743
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element100mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2008, Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.200" L x 0.079" W (5.08mm x 2.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)743C083272JTR
Related Links743C08, 743C083272JTR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
743C083272JTR Details Description
Related parts for 743C083272JTR
FIXED IND 270UH 900MA 750 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .083"D .141"L datasheet.pdf
CABLE ASSEM 2MM 10POS SGL END 6" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.4MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 10POS NH datasheet.pdf
IC REGIST BUFF 25BIT DDR2 96-BGA datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS 33.3333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf