CTS Electronic Components 743C083273JTR
743C083273JTR picture photo
Mfg. Part Number
743C083273JTR
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 27K OHM 2008
Datasheet Download
743C083273JTR.pdf
Availability of 743C083273JTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
743C083273JTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 743C083273JTR
Internal Part NumberEIS-743C083273JTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element100mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2008, Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.200" L x 0.079" W (5.08mm x 2.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)743C083273JTR
Related Links743C08, 743C083273JTR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
743C083273JTR Details Description
Related parts for 743C083273JTR
RES SMD 48.7KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
INDICATOR 24V 22MM PROMINENT BLU datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
D4N-2B2G datasheet.pdf
500 TB SPR CLA R/HOLE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 100MA 28V datasheet.pdf
FUSE AT&T COLUMBUS datasheet.pdf
1UF 100V 6X11 105C RAD datasheet.pdf