CTS Electronic Components 743C083390JPTR
743C083390JPTR picture photo
Mfg. Part Number
743C083390JPTR
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 39 OHM 2008
Datasheet Download
743C083390JPTR.pdf
Availability of 743C083390JPTR
QUANTITY
743C083390JPTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 743C083390JPTR
Internal Part NumberEIS-743C083390JPTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information740-746 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series743
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)39
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element100mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2008, Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.200" L x 0.079" W (5.08mm x 2.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)743C083390JPTR
Related Links743C083, 743C083390JPTR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
743C083390JPTR Details Description
Related parts for 743C083390JPTR
LEGEND SHEET SMALL DRY TRANSFER datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 200V X7R 2225 datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
GDT 90V 20% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf