CTS Electronic Components 743C083510JTR
743C083510JTR picture photo
Mfg. Part Number
743C083510JTR
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 51 OHM 2008
Datasheet Download
743C083510JTR.pdf
Availability of 743C083510JTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
743C083510JTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 743C083510JTR
Internal Part NumberEIS-743C083510JTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package4,000
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)51
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element100mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.200" L x 0.079" W (5.08mm x 2.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)743C083510JTR
Related Links743C08, 743C083510JTR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
743C083510JTR Details Description
Related parts for 743C083510JTR
CONN HEADER .100 SINGL R/A 1POS datasheet.pdf
CONN PIN TAPER 14-12AWG TIN-LEAD datasheet.pdf
CONN PLUG CORD MINI 7POS FEMALE datasheet.pdf
LED DIAMAOND DRAGON TRUE GRN SMD datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.91 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RES 94.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 200 OHM 1% 20W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7.5MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf