CTS Electronic Components 743C083562JPTR
743C083562JPTR picture photo
Mfg. Part Number
743C083562JPTR
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 5.6K OHM 2008
Datasheet Download
743C083562JPTR.pdf
Availability of 743C083562JPTR
QUANTITY
743C083562JPTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 743C083562JPTR
Internal Part NumberEIS-743C083562JPTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information740-746 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package4,000
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element100mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.200" L x 0.079" W (5.08mm x 2.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)743C083562JPTR
Related Links743C083, 743C083562JPTR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
743C083562JPTR Details Description
Related parts for 743C083562JPTR
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 20K OHM 16DIP datasheet.pdf
MINI-MZR SHLD PIN STR SGL END datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 24COND 0.050" datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf