CTS Electronic Components 743C083562JTR
743C083562JTR picture photo
Mfg. Part Number
743C083562JTR
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 5.6K OHM 2008
Datasheet Download
743C083562JTR.pdf
Availability of 743C083562JTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
743C083562JTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 743C083562JTR
Internal Part NumberEIS-743C083562JTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element100mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.200" L x 0.079" W (5.08mm x 2.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)743C083562JTR
Related Links743C08, 743C083562JTR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
743C083562JTR Details Description
Related parts for 743C083562JTR
CONN DIN RECEPT 48POS RT ANG PCB datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 8POS datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 24V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 24VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 37.4 OHM 1% 20W datasheet.pdf
480V 7.6A 24VAC/DC 2NO RN 2L datasheet.pdf
RES 100 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
SINGLE SOLENOID W INTEGRATED M8 datasheet.pdf
100UF 40V 8X18MM 105C 2000H datasheet.pdf