CTS Electronic Components 744C083101JTR
744C083101JTR picture photo
Mfg. Part Number
744C083101JTR
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 2012
Datasheet Download
744C083101JTR.pdf
Availability of 744C083101JTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
744C083101JTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 744C083101JTR
Internal Part NumberEIS-744C083101JTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series744
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element125mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2012, Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.200" L x 0.126" W (5.08mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)744C083101JTR
Related Links744C08, 744C083101JTR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
744C083101JTR Details Description
Related parts for 744C083101JTR
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
INSULATION PUNCH (I2 DIE) datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 10COND REEL 100' datasheet.pdf
RES 510.1 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 10.8VC DO220AA datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 310VAC AXIA datasheet.pdf