CTS Electronic Components 744C083512JPTR
744C083512JPTR picture photo
Mfg. Part Number
744C083512JPTR
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 5.1K OHM 2012
Datasheet Download
744C083512JPTR.pdf
Availability of 744C083512JPTR
QUANTITY
744C083512JPTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 744C083512JPTR
Internal Part NumberEIS-744C083512JPTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information740-746 Series Cert of Compliance
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element125mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2012, Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.200" L x 0.126" W (5.08mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)744C083512JPTR
Related Links744C083, 744C083512JPTR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
744C083512JPTR Details Description
Related parts for 744C083512JPTR
BAG SHIELD METAL-IN 20X24 datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 650V 750MA TO257 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 100 OHM 8SIP datasheet.pdf