Qualtek Electronics Corp. 744W-00/03
744W-00/03 picture photo
Mfg. Part Number
744W-00/03
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
CONN RECP SCREW MT 4.8MM TAB
Datasheet Download
744W-00/03.pdf
Availability of 744W-00/03
QUANTITY
744W-00/03 Order Process
Ship out your order
Specifications of 744W-00/03
Internal Part NumberEIS-744W-00/03
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsIEC Connector Designations
RoHS InformationCertificate of Declaration RoHS
Featured ProductAC Receptacles
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Series744W
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C20
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC16A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL16/20A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationQuick Connect - 0.189" (4.8mm)
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 32.00mm x 24.00mm
Panel Thickness-
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)744W-00/03
Related Links744W-, 744W-00/03 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
744W-00/03 Details Description
Related parts for 744W-00/03
TVS DIODE 85.5VWM 137VC SMB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 75A TO247 datasheet.pdf
Crystal 22.0000MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
VARISTOR 74V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
MINI MI II SMT ASSYW/OBOSS12CKT datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 3.81MM R/A BK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 121.109MHZ 6-CLCC datasheet.pdf