Qualtek Electronics Corp. 744W-00/04
744W-00/04 picture photo
Mfg. Part Number
744W-00/04
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
CONN RECP SCREW MT 6.3MM TAB
Datasheet Download
744W-00/04.pdf
Availability of 744W-00/04
QUANTITY
744W-00/04 Order Process
Ship out your order
Specifications of 744W-00/04
Internal Part NumberEIS-744W-00/04
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsIEC Connector Designations
RoHS InformationCertificate of Declaration RoHS
Featured ProductAC Receptacles
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Series744W
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C20
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC16A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL20A
Voltage - UL125/250VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 32.00mm x 24.00mm
Panel Thickness-
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)744W-00/04
Related Links744W-, 744W-00/04 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
744W-00/04 Details Description
Related parts for 744W-00/04
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SOLDER WASHER .040 ID PKG/500 datasheet.pdf
BOX ABS/PBT GRY/CLR 7.08LX7.08"W datasheet.pdf
RES 310 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T766 datasheet.pdf
EXTRACTION TL, 4MM HC STYLE 1 datasheet.pdf