Qualtek Electronics Corp. 744W-00/04
744W-00/04 picture photo
Mfg. Part Number
744W-00/04
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
CONN RECP SCREW MT 6.3MM TAB
Datasheet Download
744W-00/04.pdf
Availability of 744W-00/04
QUANTITY
744W-00/04 Order Process
Ship out your order
Specifications of 744W-00/04
Internal Part NumberEIS-744W-00/04
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsIEC Connector Designations
RoHS InformationCertificate of Declaration RoHS
Featured ProductAC Receptacles
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Series744W
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C20
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC16A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL20A
Voltage - UL125/250VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 32.00mm x 24.00mm
Panel Thickness-
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)744W-00/04
Related Links744W-, 744W-00/04 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
744W-00/04 Details Description
Related parts for 744W-00/04
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 3.5MM SMD datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64VQFN datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 SKT RECP datasheet.pdf
ADSP-2100 Family DSP Microcomputers IC datasheet.pdf
QPro Virtex-II 1.5V Military QML Platform FPGAs IC datasheet.pdf