Qualtek Electronics Corp. 745W-15/08
745W-15/08 picture photo
Mfg. Part Number
745W-15/08
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
CONN RECP 1.5MM SNAPMT 6.3MM TAB
Datasheet Download
745W-15/08.pdf
Availability of 745W-15/08
QUANTITY
745W-15/08 Order Process
Ship out your order
Specifications of 745W-15/08
Internal Part NumberEIS-745W-15/08
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsIEC Connector Designations
RoHS InformationCertificate of Declaration RoHS
Featured ProductAC Receptacles
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Series745W
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C20
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC16A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL20A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 33.00mm x 25.00mm
Panel Thickness0.059" (1.50mm)
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCCC, CSA, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)745W-15/08
Related Links745W-, 745W-15/08 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
745W-15/08 Details Description
Related parts for 745W-15/08
RES SMD 5.23K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SHELF OPEN RACK MONITOR 19" BLK datasheet.pdf
RES 0.68 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 550KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.605" UNIV datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
MML51 SW LENS LED DISP RECTANG datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf