Qualtek Electronics Corp. 745W-20/10
745W-20/10 picture photo
Mfg. Part Number
745W-20/10
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
CONN RECP 2MM SNAP MT 4.0MM TAB
Datasheet Download
745W-20/10.pdf
Availability of 745W-20/10
QUANTITY
745W-20/10 Order Process
Ship out your order
Specifications of 745W-20/10
Internal Part NumberEIS-745W-20/10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsIEC Connector Designations
Featured ProductAC Receptacles
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Series745W
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C20
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC16A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL20A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationSolder Eyelet
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 33.00mm x 25.00mm
Panel Thickness0.079" (2.00mm)
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, FIMKO, NEMKO, SEMKO, SEV, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)745W-20/10
Related Links745W-, 745W-20/10 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
745W-20/10 Details Description
Related parts for 745W-20/10
IDC CABLE - CSR20S/AE20M/CCE20S datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 17A 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
OSC XO 106.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.1 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 POLYSTYRENE 30MM datasheet.pdf