Qualtek Electronics Corp. 745W-25/15
745W-25/15 picture photo
Mfg. Part Number
745W-25/15
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
CONN RECP 2.5MM SNAPMT 4.8MM TAB
Datasheet Download
745W-25/15.pdf
Availability of 745W-25/15
QUANTITY
745W-25/15 Order Process
Ship out your order
Specifications of 745W-25/15
Internal Part NumberEIS-745W-25/15
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsIEC Connector Designations
Featured ProductAC Receptacles
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Series745W
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C20
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC16A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL20A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.189" (4.8mm)
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 33.00mm x 25.00mm
Panel Thickness0.098" (2.50mm)
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, FIMKO, NEMKO, SEMKO, SEV, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)745W-25/15
Related Links745W-, 745W-25/15 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
745W-25/15 Details Description
Related parts for 745W-25/15
CONN STRAIN RELIEF COVER 11POS datasheet.pdf
CONN HDR 2MM MALE 2ROW R/A 46POS datasheet.pdf
RES 22K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 125 OHM 5% 175W datasheet.pdf
GIGA MINIMC/LFPT MOD TX/LX-SM155 datasheet.pdf
IC MOSFET SW 40V STEP-UP SOT23-6 datasheet.pdf