FFF 74983-302004LF
74983-302004LF picture photo
Mfg. Part Number
74983-302004LF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
M2000 SIG HDR
Datasheet Download
74983-302004LF.pdf
Availability of 74983-302004LF
QUANTITY
74983-302004LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 74983-302004LF
Internal Part NumberEIS-74983-302004LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package360
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMetral® 1000
PackagingTube
Connector Usage-
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleHigh Speed
Number of Positions108
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows8
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical96 Signal, 12 Ground
FeaturesShielded
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Current Rating1A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74983-302004LF
Related Links74983-3, 74983-302004LF Datasheet, FFF Distributor
74983-302004LF Details Description
Related parts for 74983-302004LF
COUPLER DIRECTIONAL WITH FILTER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
DSUB CRIMP CONTACT PIN datasheet.pdf
CAP CER 1.8UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 50 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 3X132" S VFN datasheet.pdf
MKP 2.5UF 5% 1600VDC DRAWING T3 datasheet.pdf