Fairchild Semiconductor 74ABT241CSJX
74ABT241CSJX picture photo
Mfg. Part Number
74ABT241CSJX
Brief Description
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOP
Datasheet Download
74ABT241CSJX.pdf
Availability of 74ABT241CSJX
QUANTITY
74ABT241CSJX Order Process
Ship out your order
Specifications of 74ABT241CSJX
Internal Part NumberEIS-74ABT241CSJX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Series74ABT
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low32mA, 64mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74ABT241CSJX
Related Links74ABT2, 74ABT241CSJX Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
74ABT241CSJX Details Description
Related parts for 74ABT241CSJX
CONN RCPT 53POS .100 GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 2.5A IPAK datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.87VC AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMA datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .80MM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.082UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SOLENOID, LINEAR, HEAVY DUTY datasheet.pdf
CAP FILM 0.0056UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf