Fairchild Semiconductor 74AC10MTC
74AC10MTC picture photo
Mfg. Part Number
74AC10MTC
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-TSSOP
Datasheet Download
74AC10MTC.pdf
Availability of 74AC10MTC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
74AC10MTC Order Process
Ship out your order
Specifications of 74AC10MTC
Internal Part NumberEIS-74AC10MTC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,350
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74AC
PackagingTube
Logic TypeNAND Gate
Number of Circuits3
Number of Inputs3
Features-
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Current - Quiescent (Max)2µA
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Logic Level - Low0.9 V ~ 1.65 V
Logic Level - High2.1 V ~ 3.85 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL7ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package14-TSSOP
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74AC10MTC
Related Links74AC, 74AC10MTC Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
74AC10MTC Details Description
Related parts for 74AC10MTC
CAP FILM 0.082UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN RECEPT 4POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
FAN AXIAL 113X37MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .050 SMD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
TERM BLOCK PDK 2.5/4 PUSH IN BLU datasheet.pdf
USB CABLE datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf