Texas Instruments 74AC11008PWR
74AC11008PWR picture photo
Mfg. Part Number
74AC11008PWR
Brief Description
IC GATE AND 4CH 2-INP 16-TSSOP
Datasheet Download
74AC11008PWR.pdf
Availability of 74AC11008PWR
QUANTITY
74AC11008PWR Order Process
Ship out your order
Specifications of 74AC11008PWR
Internal Part NumberEIS-74AC11008PWR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Series74AC
PackagingCut Tape (CT)
Logic TypeAND Gate
Number of Circuits4
Number of Inputs2
Features-
Voltage - Supply3 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)4µA
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Logic Level - Low0.9 V ~ 1.65 V
Logic Level - High2.1 V ~ 3.85 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL6.2ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package16-TSSOP
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74AC11008PWR
Related Links74AC11, 74AC11008PWR Datasheet, Texas Instruments Distributor
74AC11008PWR Details Description
Related parts for 74AC11008PWR
MOSFET N-CH 55V 51A TO-220AB datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 22PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC 1.5KE datasheet.pdf
IC CTLR SMPS PS SW MODE 14SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 12W 36-75VIN +/-15V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS PIN datasheet.pdf