Fairchild Semiconductor 74ACT32SC
74ACT32SC picture photo
Mfg. Part Number
74ACT32SC
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC
Datasheet Download
74ACT32SC.pdf
Availability of 74ACT32SC
QUANTITY
74ACT32SC Order Process
Ship out your order
Specifications of 74ACT32SC
Internal Part NumberEIS-74ACT32SC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package55
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74ACT
PackagingTube
Logic TypeOR Gate
Number of Circuits4
Number of Inputs2
Features-
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)4µA
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Logic Level - Low0.8V
Logic Level - High2V
Max Propagation Delay @ V, Max CL9ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package14-SOIC
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74ACT32SC
Related Links74AC, 74ACT32SC Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
74ACT32SC Details Description
Related parts for 74ACT32SC
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 32POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC ATTENUATOR MODULE WIDE 6MCOB datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 105MM datasheet.pdf
CAP CER 100UF 6.3V X5R 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 1.5A 60 MOHM TH datasheet.pdf