Fairchild Semiconductor 74ACT821SPC
74ACT821SPC picture photo
Mfg. Part Number
74ACT821SPC
Manufacturer
Product Category
Logic - Flip Flops
Brief Description
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24DIP
Datasheet Download
74ACT821SPC.pdf
Availability of 74ACT821SPC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
74ACT821SPC Order Process
Ship out your order
Specifications of 74ACT821SPC
Internal Part NumberEIS-74ACT821SPC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package375
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Flip Flops
Series74ACT
PackagingTube
FunctionStandard
TypeD-Type
Output TypeTri-State, Non-Inverted
Number of Elements1
Number of Bits per Element10
Frequency - Clock150MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL9.5ns @ 5V, 50pF
Trigger TypePositive Edge
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent80µA
Input Capacitance4.5pF
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP (0.300", 7.62mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74ACT821SPC
Related Links74ACT, 74ACT821SPC Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
74ACT821SPC Details Description
Related parts for 74ACT821SPC
OSC XO 32.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 4.5A TSMT6 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 552MA 230 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNGER SPDT 1A datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 91MA 12.3 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 25POS SMD datasheet.pdf