Fairchild Semiconductor 74ACTQ240SCX
74ACTQ240SCX picture photo
Mfg. Part Number
74ACTQ240SCX
Brief Description
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC
Datasheet Download
74ACTQ240SCX.pdf
Availability of 74ACTQ240SCX
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
74ACTQ240SCX Order Process
Ship out your order
Specifications of 74ACTQ240SCX
Internal Part NumberEIS-74ACTQ240SCX
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74ACTQ
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74ACTQ240SCX
Related Links74ACTQ, 74ACTQ240SCX Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
74ACTQ240SCX Details Description
Related parts for 74ACTQ240SCX
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 29POS datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V NP0 2220 datasheet.pdf
CONN HEADER 12PS DL STR 2MM GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
CAP FILM 0.091UF 3% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
IC TXRX LIN 5.0V LDO 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1KV RADIAL datasheet.pdf