NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74AHC30PW-Q100J
74AHC30PW-Q100J picture photo
Mfg. Part Number
74AHC30PW-Q100J
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE NAND 1CH 8-INP 14-TSSOP
Datasheet Download
74AHC30PW-Q100J.pdf
Availability of 74AHC30PW-Q100J
QUANTITY
74AHC30PW-Q100J Order Process
Ship out your order
Specifications of 74AHC30PW-Q100J
Internal Part NumberEIS-74AHC30PW-Q100J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
SeriesAutomotive, AEC-Q100, 74AHC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeNAND Gate
Number of Circuits1
Number of Inputs8
Features-
Voltage - Supply2 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)2µA
Current - Output High, Low8mA, 8mA
Logic Level - Low0.5 V ~ 1.65 V
Logic Level - High1.5 V ~ 3.85 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL8ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package14-TSSOP
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74AHC30PW-Q100J
74AHC30PW-Q100J Details Description
Related parts for 74AHC30PW-Q100J
SCR DBL HISCR 400V 135A INTAPAK datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1W MONO 9USMD datasheet.pdf
IC VREF SERIES ADJ 8MSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CARDEDGE MALE .100 36POS R/A AU datasheet.pdf
PUNCH SQ 1.811 datasheet.pdf
NTC 100 OHMS 5% 1206 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf