NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74AHC374D-Q100J
74AHC374D-Q100J picture photo
Mfg. Part Number
74AHC374D-Q100J
Manufacturer
Product Category
Logic - Flip Flops
Brief Description
IC FLIP-FLOP OCTAL D 3ST 20SOIC
Datasheet Download
74AHC374D-Q100J.pdf
Availability of 74AHC374D-Q100J
QUANTITY
74AHC374D-Q100J Order Process
Ship out your order
Specifications of 74AHC374D-Q100J
Internal Part NumberEIS-74AHC374D-Q100J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Flip Flops
Series74AHC
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStandard
TypeD-Type
Output TypeTri-State, Non-Inverted
Number of Elements1
Number of Bits per Element8
Frequency - Clock120MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL10.1ns @ 5V, 50pF
Trigger TypePositive Edge
Current - Output High, Low8mA, 8mA
Voltage - Supply2 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent4µA
Input Capacitance3pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74AHC374D-Q100J
74AHC374D-Q100J Details Description
Related parts for 74AHC374D-Q100J
CABLE FLAT FLEX 30POS 1MM 18" datasheet.pdf
SCR NON-SENS 800V 12A TO-252 datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TXRX INFRARED IRDA 8-UMAX datasheet.pdf
CORD COIL STANDARD 8-8 BLACK 5' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 0.237 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
500VAC T D MIDGET 4A W TABS datasheet.pdf