NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74AHC541D-Q100J
74AHC541D-Q100J picture photo
Mfg. Part Number
74AHC541D-Q100J
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC OCT BUFFER/LINE DVR 20SOIC
Datasheet Download
74AHC541D-Q100J.pdf
Availability of 74AHC541D-Q100J
QUANTITY
74AHC541D-Q100J Order Process
Ship out your order
Specifications of 74AHC541D-Q100J
Internal Part NumberEIS-74AHC541D-Q100J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74AHC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting
Number of Elements1
Number of Bits per Element8
Current - Output High, Low8mA, 8mA
Voltage - Supply2 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74AHC541D-Q100J
74AHC541D-Q100J Details Description
Related parts for 74AHC541D-Q100J
MOSFET N-CH 400V 1.7A DPAK datasheet.pdf
CONN HOUSING 7POS .100 LOCKING datasheet.pdf
CONN RCPT WALL MNT 55POS W/PIN datasheet.pdf
OPTOISOLTR 3.75KV 2CH DARL 8SMD datasheet.pdf
RES WW 3W 0.24 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK RTAN PEG 6POS datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 2POS SNGL SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf