NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74AHCT126BQ-Q100,1
74AHCT126BQ-Q100,1 picture photo
Mfg. Part Number
74AHCT126BQ-Q100,1
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUFFER LINE DVR QUAD 14DHVQFN
Datasheet Download
74AHCT126BQ-Q100,1.pdf
Availability of 74AHCT126BQ-Q100,1
QUANTITY
74AHCT126BQ-Q100,1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74AHCT126BQ-Q100,1
Internal Part NumberEIS-74AHCT126BQ-Q100,1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74AHCT
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting
Number of Elements4
Number of Bits per Element1
Current - Output High, Low8mA, 8mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package14-DHVQFN (2.5x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74AHCT126BQ-Q100,1
74AHCT126BQ-Q100,1 Details Description
Related parts for 74AHCT126BQ-Q100,1
CONN D-SUB RCPT HD 44P SER 90 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V 1111 datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS .4MM BOARD-BOARD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN MINI SMB JACK 75 OHM PCB datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V C0G 0805 datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 162VWM 287VC DO215AB datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADPTR 24V 50W datasheet.pdf