NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74AHCT1G79GW-Q100H
74AHCT1G79GW-Q100H picture photo
Mfg. Part Number
74AHCT1G79GW-Q100H
Manufacturer
Product Category
Logic - Flip Flops
Brief Description
IC D-TYPE POS TRG SNGL 5TSSOP
Datasheet Download
74AHCT1G79GW-Q100H.pdf
Availability of 74AHCT1G79GW-Q100H
QUANTITY
74AHCT1G79GW-Q100H Order Process
Ship out your order
Specifications of 74AHCT1G79GW-Q100H
Internal Part NumberEIS-74AHCT1G79GW-Q100H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Flip Flops
Series74AHCT
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStandard
TypeD-Type
Output TypeNon-Inverted
Number of Elements1
Number of Bits per Element1
Frequency - Clock90MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL8ns @ 5V, 50pF
Trigger TypePositive Edge
Current - Output High, Low8mA, 8mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent1µA
Input Capacitance1.5pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74AHCT1G79GW-Q100H
74AHCT1G79GW-Q100H Details Description
Related parts for 74AHCT1G79GW-Q100H
FIXED IND 220UH 5.5A 80 MOHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 0.5A 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPT SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 3A datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V datasheet.pdf