NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74AHCT240D,112
74AHCT240D,112 picture photo
Mfg. Part Number
74AHCT240D,112
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUFFER/LINEDVR 3ST SO20
Datasheet Download
74AHCT240D,112.pdf
Availability of 74AHCT240D,112
QUANTITY
74AHCT240D,112 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74AHCT240D,112
Internal Part NumberEIS-74AHCT240D,112
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginICN6 to ICN8 Transfer 13/Jul/2013
PCN PackagingDate Code Extended 18/Jul/2013
Standard Package38
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74AHCT
PackagingTube
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low8mA, 8mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74AHCT240D,112
74AHCT240D,112 Details Description
Related parts for 74AHCT240D,112
RES SMD 20K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 344K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.2V 500MW 0805 datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 125MA 7.4 OHM SMD datasheet.pdf