NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74AHCT245PW-Q100J
74AHCT245PW-Q100J picture photo
Mfg. Part Number
74AHCT245PW-Q100J
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC TXRX OCTA BUS 3ST 20TSSOP
Datasheet Download
74AHCT245PW-Q100J.pdf
Availability of 74AHCT245PW-Q100J
QUANTITY
74AHCT245PW-Q100J Order Process
Ship out your order
Specifications of 74AHCT245PW-Q100J
Internal Part NumberEIS-74AHCT245PW-Q100J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74AHCT
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeTransceiver, Non-Inverting
Number of Elements1
Number of Bits per Element8
Current - Output High, Low8mA, 8mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package20-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74AHCT245PW-Q100J
74AHCT245PW-Q100J Details Description
Related parts for 74AHCT245PW-Q100J
JUMPER-H1501TR/A2015A/X 3" datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 1K FLASH 28SOIC datasheet.pdf
HI RTBLTY INT MINI SAS CBL ASSY datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
APPLICATION PRODUCER CD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 57.6 OHM 1% 300W datasheet.pdf