NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74AHCT74D-Q100J
74AHCT74D-Q100J picture photo
Mfg. Part Number
74AHCT74D-Q100J
Manufacturer
Product Category
Logic - Flip Flops
Brief Description
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC
Datasheet Download
74AHCT74D-Q100J.pdf
Availability of 74AHCT74D-Q100J
QUANTITY
74AHCT74D-Q100J Order Process
Ship out your order
Specifications of 74AHCT74D-Q100J
Internal Part NumberEIS-74AHCT74D-Q100J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Flip Flops
Series74AHCT
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionSet(Preset) and Reset
TypeD-Type
Output TypeDifferential
Number of Elements2
Number of Bits per Element1
Frequency - Clock140MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL8.8ns @ 5V, 50pF
Trigger TypePositive Edge
Current - Output High, Low8mA, 8mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent2µA
Input Capacitance3pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74AHCT74D-Q100J
74AHCT74D-Q100J Details Description
Related parts for 74AHCT74D-Q100J
CONN RECEPT 20POS 30GOLD BLUE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 50A PLUS264 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 23 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
ASSY VERT MINIPAK HDL RCPT 40S24 datasheet.pdf
RES SMD 1.47M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf