NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74ALVC00D-Q100J
74ALVC00D-Q100J picture photo
Mfg. Part Number
74ALVC00D-Q100J
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO
Datasheet Download
74ALVC00D-Q100J.pdf
Availability of 74ALVC00D-Q100J
QUANTITY
74ALVC00D-Q100J Order Process
Ship out your order
Specifications of 74ALVC00D-Q100J
Internal Part NumberEIS-74ALVC00D-Q100J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74ALVC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeNAND Gate
Number of Circuits4
Number of Inputs2
FeaturesSchmitt Trigger
Voltage - Supply1.65 V ~ 3.6 V
Current - Quiescent (Max)20µA
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Logic Level - Low0.7 V ~ 0.8 V
Logic Level - High1.7 V ~ 2 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL3ns @ 3.3V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package14-SO
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74ALVC00D-Q100J
74ALVC00D-Q100J Details Description
Related parts for 74ALVC00D-Q100J
PHOTOTRNSISTR NPN 935NM SIDELOOK datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP LOG 250MHZ 20DIP datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 2225 datasheet.pdf
POT 1K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 400MA 760 MOHM datasheet.pdf