Fairchild Semiconductor 74ALVC32MTCX
74ALVC32MTCX picture photo
Mfg. Part Number
74ALVC32MTCX
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TSSOP
Datasheet Download
74ALVC32MTCX.pdf
Availability of 74ALVC32MTCX
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
74ALVC32MTCX Order Process
Ship out your order
Specifications of 74ALVC32MTCX
Internal Part NumberEIS-74ALVC32MTCX
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74ALVC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeOR Gate
Number of Circuits4
Number of Inputs2
Features-
Voltage - Supply1.65 V ~ 3.6 V
Current - Quiescent (Max)10µA
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Logic Level - Low0.7 V ~ 0.8 V
Logic Level - High1.7 V ~ 2 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL2.8ns @ 3.3V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package14-TSSOP
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74ALVC32MTCX
Related Links74ALVC, 74ALVC32MTCX Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
74ALVC32MTCX Details Description
Related parts for 74ALVC32MTCX
RES SMD 619K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 34A SOT-227B datasheet.pdf
IC 1.2A PWR DIST SWITCH 8-SOIC datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR CS42L52 CODEC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
CONN FIBER OPTIC datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
R/A STB SIG RCPT ASSY 36MM datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 28.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf