Texas Instruments 74ALVCH16240DLRG4
74ALVCH16240DLRG4 picture photo
Mfg. Part Number
74ALVCH16240DLRG4
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC INVERTER QUAD 4-INPUT 48SSOP
Datasheet Download
74ALVCH16240DLRG4.pdf
Availability of 74ALVCH16240DLRG4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
74ALVCH16240DLRG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74ALVCH16240DLRG4
Internal Part NumberEIS-74ALVCH16240DLRG4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74ALVCH
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements4
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Voltage - Supply1.65 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package48-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74ALVCH16240DLRG4
Related Links74ALVCH1, 74ALVCH16240DLRG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
74ALVCH16240DLRG4 Details Description
Related parts for 74ALVCH16240DLRG4
RES SMD 4.22K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-3 POS NON SHORT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMA datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 37.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 56MM datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 270PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf