NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74AVCH4T245D,118
74AVCH4T245D,118 picture photo
Mfg. Part Number
74AVCH4T245D,118
Manufacturer
Product Category
Logic - Translators, Level Shifters
Brief Description
TXRX 4BIT TRANSLATING 16SOIC
Datasheet Download
74AVCH4T245D,118.pdf
Availability of 74AVCH4T245D,118
QUANTITY
74AVCH4T245D,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74AVCH4T245D,118
Internal Part NumberEIS-74AVCH4T245D,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBus-Hold Feature
Voltage Translators
PCN PackagingDate Code Extended 18/Jul/2013
Lighter Packing Reels 30/Mar/2014
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Translators, Level Shifters
Series74AVCH
PackagingTape & Reel (TR)
Translator TypeVoltage Level
Channel TypeBidirectional
Number of Circuits2
Channels per Circuit2
Voltage - VCCA0.8 V ~ 3.6 V
Voltage - VCCB0.8 V ~ 3.6 V
Input Signal-
Output Signal-
Output TypeTri-State, Non-Inverted
Data Rate380Mbps
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74AVCH4T245D,118
74AVCH4T245D,118 Details Description
Related parts for 74AVCH4T245D,118
CONN HEADER VERT .100 11POS 15AU datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 836MHZ 0603 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.25V SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
RES 2.4M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB FP datasheet.pdf
CAP CER 51PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf