Fairchild Semiconductor 74F125SJX
74F125SJX picture photo
Mfg. Part Number
74F125SJX
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUFFER TRI-ST QD N-INV 14SOP
Datasheet Download
74F125SJX.pdf
Availability of 74F125SJX
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
74F125SJX Order Process
Ship out your order
Specifications of 74F125SJX
Internal Part NumberEIS-74F125SJX
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74F
PackagingTube
Logic TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting
Number of Elements4
Number of Bits per Element1
Current - Output High, Low15mA, 64mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74F125SJX
Related Links74F1, 74F125SJX Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
74F125SJX Details Description
Related parts for 74F125SJX
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE CTRL 37.9KHZ TOP datasheet.pdf
RES 1.25K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf